K tomu, aby soukromé podnikání vzkvétalo, je třeba, aby se v něm točily peníze a aby těchto podnikatel získal více, než jich v souvislostí se svou činností vynaloží. Zkrátka se tu musí vytvářet dostatečný zisk, aby se firma jakéhokoliv druhu udržela nad vodou a aby všichni, kdo se na onom podnikání podílejí, z tohoto mohli také slušně žít.
Tak by tomu mělo být. Jenže je to nejednou pouhopouhá teorie, jež v každodenní realitě nefunguje. Je celá řada soukromníků, kteří se mohou snažit sebevíc, a přesto se jim nedaří tak, jak by bylo záhodno. A to znamená, že se dotyční ocitají v tu menších, tu větších a tu přímo nezvladatelných problémech.
A takové problémy se musí pochopitelně řešit. Protože jinak by se mohl podnik dříve či později zavřít, a tím jediným, co by po něm zbylo, by možná byly jenom nikdy více nesplatitelné dluhy.
Pokud pak vlastník a provozovatel nějaké firmy nemá dostatečné příjmy a ani rezervy, z nichž by se daly platit výdaje do doby, než se vše dá znovu do pořádku, nemá tento na výběr. A musí si vzít půjčku. A je-li dotyčný ve skutečně závažných nesnázích, nezbývá mu nejednou jiná možnost než využití nebankovní hypotéky bez registru. Zde se totiž nekladou ani zdaleka tak přísné požadavky, a tudíž tu uspěje i notně komplikovaný zájemce, který má třeba jenom nízké příjmy, nějaký ten záznam v registrech dlužníků a podobně.
U nebankovních hypoték se je nezbytné zaručit za půjčené finance zástavou nemovitosti, a právě díky tomu je tu posuzování žádostí takřka formalitou a uspějí i ti, kdo by odešli z banky s nepořízenou. A takoví zájemci si odsud mohou odnést (tedy přesněji nechat převést na svůj účet) i hodně velké peníze, u nichž je možné nastavit dobu splácení i výši splátek tak, aby se to dlužníkovi dařilo splácet.
A tak se dají snadno získat peníze pro skomírající podnikání. A zase je tu aspoň jiskřička naděje, že jednou bude lépe.