Podstatné je zvážit dané klady a zápory obou materiálů. Vždy je výběr zcela Vaší individuální záležitostí. Nejde jednoznačně konstatovat, zda dřevěná či laminátová podlaha je lepší. Je třeba se zamyslet nad tím, že každá podlaha má svá specifika. Mezi ovlivňující faktory náleží například, zda-li rádi chodíte doma bosi, jestli preferujete modernější styl bez nákladné údržby, zda se jedná o rodinu s dětmi apod. Pro mnohé zajisté svou roli hraje i pořizovací cena.
zelená výmalba
 
Dřevěná podlaha
 
Charakteristikou je nejen dlouhá životnost, ale přínosná je možnost renovace. Předností je kvalitní přírodní materiál, který působí hřejivým vzhledem. Dřevěná podlaha vyžaduje péči v rámci údržby. Jelikož se podlahy vyrábějí z mnoha druhů dřeva, což má vliv nejen na vzhled podlahy, ale také na životnost a odolnost. Nejen že vyžadují náročnější údržbu, jsou citlivé na jakékoli mechanické poškození, ať už třeba jen poškrábání od písku, či od psích drápů. U dřevěné podlahy je třeba být opatrní ohledně vody, tekutiny. Vylití na podlahu může mít negativní vliv v podobě zkroucení dřeva. Jakákoli vlhkost či přítomnost vody, i v případě pouhých pár kapek, je třeba ihned utřít. Tak se předejde riziku poškození dřeva a poté potenciální opravě.
 šedá podlaha
Výhody:
 
·         dlouhá životnost,
·         vyšší elasticita,
·         tlumí nárazy i hluk,
·         dobrá tepelná izolace,
·         nepodléhá módním trendům,
·         kvalitní materiál.
 
Laminátová podlaha
 
Pro někoho může být zde rozhodným faktorem nižší cena oproti dřevěné podlaze. Lepší odolnost i vůči mechanickému poškození. Ideální pro rodinu s malými dětmi. Pozitivem je, že laminátová podlaha není náročná na údržbu a tudíž nevyžaduje tolik péče a tím Vás neokrade o vzácný čas. I zde je třeba být velmi opatrní ohledně vlhkosti a přítomnosti vody. V případě proniknutí dochází k deformaci podlahy bez návratu do původního vzhledu. Jedná se o trvalé poškození. Pod laminátové podlahy je možno zabudovat topení. Pro někoho může být však záporem, že laminát je chladnějším materiálem.
 
Výhody
 
·         snadší udržovatelnost,
·         vyšší odolnost proti poškození,
·         nižší cena,
·         jsou hygienické, nízký obsah emisí,
·         moderní design – pestrá škála nabídky vzorů a typů,
·         tepelná vodivost.