Služby a vybavení na mezinárodních letištích musí respektovat platné zákony a normy. Současně nabízí nejrůznější „příjemnosti“, aby se cestující, všech věkových kategorií, cítili co nejlépe.
Podívejme se třeba na letiště Václava Havla v Praze:
Kromě běžných služeb jako je parkování, doprava na letiště a z letiště, balení a úschovna zavazadel, obchody, restaurace, kavárny, kadeřnictví, lékárny, fontánky na vodu, informační přepážky, služby portýrů, nosičů, vozíků na zavazadla, si cestující mohou své čekání na odbavení a let zpříjemnit dalšími službami a zázemím:
vyčkávání na letišti
modlitebna, sprchy, kuřácká zóna, služby pro rodiče s dětmi (speciální místnost s přebalovacími pulty, prostory pro hraní, dětské postýlky, mikrovlnné trouby na ohřev dětského jídla), dětský koutek s hračkami, prolézačkami, klouzačkami, dětské minikoutky pro děti 3-8let(s interaktivními hračkami, velkoformátovými hrami), knihovna, relaxační zóna (s protahovacími stroji, pohodlnými sedačkami), odpočinková zóna (k vyřízení e:mailů, s TV, internetem, aj.)fotokabina, kočárky k zapůjčení po letišti, finanční služby (bankomaty, směnárny, pobočka České Pošty, Vodafone), cestovní kanceláře.
letadla ve vzduchu
Veškeré aktivity pro děti jsou označeny maskotem panem Včelkou v podobě nálepek na obchodech s dětským zbožím, restauracích s dětským menu aj.)
Dále letiště nabízí exkurze po exkluzivním pracovním zázemí, kam se cestující běžně nedostane.
Od r. 2016 vydává pro cestující tištěný magazín Terminál.
Jsou k dispozici VIP Service, salonky, centra zábavy, k pronajmutí různé varianty privátních minilounge (office, akční hry, soukromé kino, family, relax).
\'"zaparkované"
Je možné využít VIP odbavení s osobním přístupem personálu, okamžitým odbavením a informacemi o letu, individuální bezpečnostní kontrolou, se soukromím v letištních salóncích a přednostním nástupem do letadla.
Dále musí mezinárodní letiště zajistit účinné poskytování celních, pasových, karanténních a zdravotnických služeb/pro osoby, zvířata i rostliny/, zařízení sloužící k poskytování 1. pomoci přímo na místě, požární služby, vytvořit zařízení, kde budou bezpečně ponechána nevyžádaná, neidentifikovatelná a nesprávně zaslaná zavazadla do doby, než budou odeslána, vyžádána nebo zničena, služby pro očkování, přeočkování a vydání příslušných osvědčení.V poslední době i zvýšená bezpečnostní opatření-modernizace kamerového systému, včetně systému automatické detekce obličeje s možností ihned porovnat zachycenou tvář s databází zájmových a hledaných osob a systému rozpoznání registračních značek vozidel.