V současné době je v České republice k dispozici několik výrobců nábytku z dřevěných palet. Největší zájem o něco takového je zejména mezi mladou generací, ale často vás mohou překvapit i v interiérech domů některých dobrodruhů, kutilů, chatařů, a chalupářů. Společným znakem takovéto tvorby je radost z vlastního výrobku, a tu znají jen opravdoví „mistři života“, kterým se tak přezdívá právě proto, že se dovedou radovat z maličkostí, z průběhu tvořivé práce, a také z účelnosti výtvoru, který si sestaví vždy na míru podle svých vlastních představ.
euro palety ze dřeva.jpg
Paletu pořídíte velice snadno. Máte v zásadě tři možnosti. Buď si spolu s ní necháte přivézt stavební materiál, anebo se poohlédnete po některém ze stovek inzerátů, které nabízí palety doslova „za hubičku“, anebo je odkoupíte přímo od renomovaného výrobce, a to certifikované. O přesné a certifikované produkty je také největší zájem a v posledních letech honba za dřevěnými přepravními deskami zaznamenala neuvěřitelnou expanzi.

Jak vyrobit jednoduchý mobilní konferenční stolek

Postačí nám k tomu dvě palety o rozměrech 80 x 120 cm, které postavíme na sebe a stáhneme je k sobě ocelovými vruty. Dřevo je pak třeba velmi dobře zbrousit, aby bylo dokonale hladké, a netvořilo třísky. Pamatujte, že jsou všechny desky vyráběné z konstrukčního dřeva, které není hoblované. Po začištění materiálu brusným papírem, nejlépe nástavcem na vrtačku nebo s elektrickou bruskou, opatříme sešroubované desky tixotropním bezbarvým lakem, nebo vodou ředitelnou barvou. Pod vrstvu laku je možné nanášet i lihové mořidlo a barvu dřeva oživit do odstínů mahagon, palisandr, teak, atd.
dřevěné euro palety.jpg
Na spodní stranu stolku připevníme čtyři otočná kolečka, nejlépe s pryžovým pojezdem, a s patřičnou nosností. Na závěr je třeba osadit horní desku a pro tento případ se nejlépe osvědčila vrstva keramických dlaždic. Vybíráme takové, které se hodí k barvě dřeva, a zároveň jsou dobře omyvatelné. Dlaždice lepíme buď v křížové vazbě v úhlu 45 stupňů, nebo šachovnicově, případně rovně. K lepení zvolíme sanitární nebo konstrukční silikon, eventuálně speciální lepidlo, které se dodává v aplikačních pistolích. Spáry dlaždic vyplníme buď opět silikonem, nebo spárovací hmotou na dlažby a obklady. Pokud spárujeme silikonem, využijte sílu „jarové vody“, která spáry optimálně vyhladí. A při spárování nezapomeňte okraje dlaždic zakrýt malířskou páskou.