Univerzální platidlo

Každá věc má určitou hodnotu, kdy je jasné, že u auta je vyšší než třeba u propisky, protože jeho výrobní cena je o dost vyšší. Na samém počátku obchodování probíhal výměnný obchod, kdy je problém v tom, že ne každý člověk chtěl danou věc. Potom přišlo platidlo v podobě peněz, což je mnohem výhodnější, protože s nimi si pohodlně koupíme, jakou věc chceme, kdy každá stojí určitý obnos peněz. Od ražby mincí jsme opravdu dost daleko, protože dnes se už ani moc nepoužívá hotovost.

bankovky v peněžence

Máme totiž bankovní účty, kde jsou finance v bezpečí, a navíc můžete platit třeba chytrými hodinkami. Kvůli bankovnímu převodu nemusíme běžet do banky a něco složité vypisovat, protože přes internetové bankovnictví stačí pár kliků a celá záležitost je vyřízená. Samozřejmě musíme dávat pozor na bezpečnost, takže nemusíme nikomu svá hesla jen tak sdělovat, protože i na internetu se najde řada podvodníků, kteří se z nás snaží dostat úspory.

Hrubá a čistá mzda

Žijeme v civilizaci, kde nemusí bojovat o přežití a obstarávat si jídlo v přírodě. Vše máme snadno dostupné, ale zároveň to všechno stojí peníze, takže bez nich se opravdu neobejdeme. Důležité je, abychom měli příjmy vyšší než výdaje, takže potřebujeme práci či nějakou výdělečnou činnost, která nám tohle poskytne. Při prohlížení inzerátu si můžeme všimnout toho, že udávaná mzda je hrubá. Musíme proto počítat s tím, že jistá část z ní půjde na pojištění a daně.

bankovky a mince

Abychom si nemuseli podle procent a různých kritérií dlouhou dobu, tak k výpočtu čisté mzdy https://www.kalkulackacistemzdy.cz/ můžeme použít speciální kalkulačku. Do ní žádáme pár údajů a ona nám hned zobrazí výsledek, takže si ušetříme čas. Výpočet je dost přesný, takže budeme hned vědět, kolik by nám z dané částky nakonec přišlo na účet. Tato stránka se zabývá finančními příjmy, takže tu naleznete zárubně mnoho užitečných informací, které se můžou hodit.